İstanbul, Türkiye +90 (212) 283 22 95

Hayallerin Hayat Bulduğu Yer

Motokros
Motokros

Cum Ara, 20 by Administrator

MOTOKROS 1930’lu yıllarda...

Kite Surfing/Uçurtma Sörfü
Kite Surfing/Uçurtma Sörfü

Cum Ara, 20 by Administrator

KİTE SURFİNG-UÇURTMA SÖRFÜ...

Kaykay
Kaykay

Cum Ara, 20 by Administrator

KAYKAY SPORU Tahta parçalarına...

Tüm Blog girişlerini görüntüleyin →

Doğa Turizmi

DOĞA TURİZM ALANLARI

Ülkemizin zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği dillere destan olmakla birlikte, bu canlıları barındıran ekosistemleri gezip görmek ise en iyi seyahat deneyimlerinden biri olsa gerek. Doğa ile iç içe ve huzurlu bir şekilde geçirdiğiniz tatilin hem bütçe bakımından hem de zihinsel dinlenmeniz bakımından tatilci dostu olduğu gerçeği yadsınamaz. Dilerseniz kendi çadırınızda, dilerseniz ağaçtan yapılan evlerde konaklayabilir; eve dinlenmiş ve dingin bir şekilde dönebilirsiniz. Doğa ile iç içe tatil yapabileceğiniz bu nadide köşeyi sizin için bir listede toplamaya çalıştım.

Kelebekler Vadisi, Fethiye

Doğa ile o kadar iç içe ki ulaşım konusunda biraz zorluk çekeceksiniz. Burası tüm stresinizi atabileceğiniz etkinliklerle ve bol bol içinize çekeceğiniz temiz hava ile dolu bir yer. Paraşütle atlamayı deneyebilir ve heyecanınızı doruklara çıkarabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Birçok kelebek türünün bulunduğu Kelebekler Vadisi’nde yeni kelebek türlerini tanıma fırsatı bulacaksınız.

Hava Durumu: Akdeniz ikliminin etkisinin görüldüğü Fethiye’de yazları sıcak geçer.

Konaklama: 125 taneye kadar Çadır alabilme kapasitesine sahip olan bu alanda çadırınızla kalabilirsiniz.

Abant, Bolu

Abant gölü İstanbul-Ankara karayoluna oldukça yakın olması nedeniyle İstanbulluların çokça tercih ettiği bir tatil yeridir. Göl çevresi eğlence, dinlenme, spor, avcılık ve piknik yapmaya uygundur. Gölün serin sularına girebilir ve balık tutabilirsiniz.

Canlı Çeşitliliği: Yabandomuzu, tavşan, karaca, ayı, tilki, yaban ördeği, keklik ve yaban güvercini gibi canlı türlerini barındıran Abant Gölü ve çevresi aynı zamanda Abant Alabalığı olarak bilinen endemik Balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Hava Durumu: Kışları soğuğun çokça hissedildiği bu yerde yazlar ise, Güney sahillerine göre, daha serin geçer.

Konaklama: Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur.

Uzungöl, Trabzon

Sık ormanları ve doğal güzelliği ile yerli ve yabancı turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alan Uzungöl, doğası ve misafirperver insanları ile her daim dolup taşmaktadır. Yayla turizminin önemli merkezlerinden olan Uzungöl, dağ yürüyüşü sevenlerin çekim merkezi olmuştur.

Canlı Çeşitliliği: Boz Ayı, Karaca, Kurt, Su Samuru, Çengel Boynuzlu Dağ keçisi gibi hayvan türlerine ev sahipliği yapan Uzungöl’de 250 adet kuş türü bulunmaktadır.

Hava Durumu: Kışları soğuğun çokça hissedildiği bu yerde yazlar Karadeniz iklimine bağlı olarak serin geçer.

Konaklama: Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur. Ayrıca kendi çadırınızla kamp yapabilirsiniz.

Geyikbayırı, Antalya

Konyaltının sahillerinde yüzdükten sonra arabayla yaklaşık yarım saat süren bir yolculuk sonucunda Geyik bayırı’na varabilirsiniz. Burada Kaya tırmanışı yapabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Kızıl gerdan, kaya kırlangıcı, kaya kırlangıcı, karatavuk, İspinoz gibi kuş türlerinin yanında zengin bitki örtüsüyle cezbediyor.

Hava Durumu: Yazların Antalya’da sıcak olduğunu lakin bu bölgenin genel hava durumuna göre 1-2 derece daha düşük kaldığını söyleyebiliriz.

Konaklama: Kendi çadırınızla kamp kurabilir ve hatta uygun fiyatlara Ziyaretçi evlerinde kalabilirsiniz.

Munzur Doğal Yaşam Parkı, Tunceli

Munzur gözelerinden gelen ve içmeye doyamayacağınız o muhteşem suyun akıp gittiği Munzur suyunun etrafında Munzur Doğa Parkı bulunuyor. Hiçbir yerde bulunmayan Endemik bitki türleri ve hayvan çeşitliliği ile kendine hayran bıraktırıyor. Bu parkta dağ yürüyüşüne çıkabilir ve Munzur Çayında rafting yapabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Su Samuru, Yaban Domuzu ve Dağ keçisi gibi birçok canlı türünü görebilir; Çan Çiçeği ve Dağ Çayı gibi endemik bitkilerle karşılaşabilirsiniz.

Hava Durumu: Kışların soğuk geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak ve kurak geçer.

Konaklama: Bu alanda kamp yapmak için Belediye’ye başvurmak ve uygun alanları sormanız gerekebilir.

Palandöken, Erzurum

Palandöken dağı, hem kış turizminin önemli merkezlerinden biri olması hem de kendine hayran bıraktıran doğası ile tatil için uygun bir rota olduğunu ispat etmiştir. Kış sporları için ideal bir adrestir

Canlı çeşitliliği: Ayı ve yaban domuzu gibi hayvan türlerine rastlayabilir ve karların arasında onlarca bitki çeşidi ile karşılaşabilirsiniz.

Hava Durumu: Kışların soğuk geçtiği bu bölgede yazlar ise sıcak ve kurak geçer.

Konaklama: Kayak merkezinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.

Kocayayla, Bursa

Tarihi şehir Bursa’nın bu güzide bölgesine uğramak için birçok sebep sıralayabiliriz. Bunlardan bir tanesi bitki örtüsünün yoğun olması, diğeri ise av turizmine ve trekking’e müsait bir yapısının olmasıdır.

Canlı çeşitliliği: Meşe, erik ve gürgen ağaçlarının bolca bulunduğu bu yerde bitki örtüsü sık bulunmaktadır.

Hava Durumu: Kışların soğuk geçtiği bu bölgede yazlar ise sıcak geçer.

Konaklama: Kamp kurmak için çadırınızı alabilir ve geceleri güvenli bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Ağva, İstanbul

Tertemiz denizi ve altın renkli kumsallarıyla Ağva, İstanbul’un kuzeydoğusunda bulunan bir tatil köyüdür. Her keseye uygun bir bütçeyle doğa içinde ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin adresi olan Ağva’da kano ile turlayabilir ve yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Dere kenarında olması dolayısı ile zengin bitki örtüsüne sahip olan Ağva, derede barındırdığı çeşitli hayvanlar ile canlı çeşitliliğini zenginleştiriyor.

Hava Durumu: Kışların soğuk geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak geçer.

Konaklama: Çadır ile kamp kurabilir veya otellerde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Olimpos, Antalya

Likya yolu üzerinde bulunan Olimpos aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanı olduğu için sit alanı ilan edilmiştir. Likya yolunda yürüyüşe çıkabilir veya bol bol yüzerek tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Caretta Caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapan Olimpos ayrıca birçok balık ve kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.

Hava Durumu: Kışların serin geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak geçer.

Konaklama: Çadır ile kamp kurabilir veya Ağaç evlerde konaklayabilirsiniz.

Yenice Ormanları, Karabük

Vahşi yaşama tanıklık edebileceğiniz sessiz ve sakin bir yer arıyorsanız, Yenice Ormanlarında mutlaka kamp yapmalısınız. Daha önce görmediğiniz bitki türleri burada sizleri bekliyor. Orman içinde bulunan ve ekosisteme can veren gölü ise fotoğraf tutkunları için mükemmel anlar yakalayabilecekleri bir alan. Uzun ve zorlu yürüyüşlere çıkabilir, akşam bir kadeh şarap ile kitap okuyarak uyuklayabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Sık ormanları ve yüzlerce çeşit balık ve kuş türleri ile zengin bir tabiat barındırıyor.

Hava Durumu: Kışların serin geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak ve kurak geçer.

Konaklama: Çadır ile kamp kurabilir ve doğa ile iç içe konaklayabilirsiniz.

Akbük, Aydın

Muğla’nın en güzel koylarından biri olan Akbükün de kamp yapabileceğiniz ve kendinize bolca vakit ayırabileceğiniz bu alan Muğla Merkez’e yaklaşık 1,30 saat uzaklıkta. Muhteşem bir denizi ve kalacak yer bakımından bolca alternatifi olan Akbük’de yüzebilir ve sahil kenarında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Deniz kenarında bulunması sebebi ile birçok balık ve kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Hava Durumu: Kışların serin geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak ve kurak geçer.

Konaklama: Çadır ile kamp kurabilir ve doğa ile iç içe konaklayabilirsiniz.

Yedi Adalar, Marmaris

Masmavi denizi ve ince kumlardan oluşan kumsallarıyla Yedi Adalar tam bir tatil cenneti. İrili ufaklı 7 adadan oluşan bu bölge, yazın gelmesi ile birlikte canlılaşır ve dalış aktivitelerine ve su sporlarına ev sahipliği yapar.

Canlı çeşitliliği: Dalış yaptığınız takdirde yüzlerce balık türünü gözlemleyebilirsiniz.

Hava Durumu: Kışların serin geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak ve kurak geçer.

Konaklama: Yat turları ile buralara uğrayabilir ve eğlenceli bir hafta geçirebilirsiniz.