İstanbul, Türkiye +90 (212) 283 22 95

Hayallerin Hayat Bulduğu Yer

Motokros
Motokros

Cum Ara, 20 by Administrator

MOTOKROS 1930’lu yıllarda...

Kite Surfing/Uçurtma Sörfü
Kite Surfing/Uçurtma Sörfü

Cum Ara, 20 by Administrator

KİTE SURFİNG-UÇURTMA SÖRFÜ...

Kaykay
Kaykay

Cum Ara, 20 by Administrator

KAYKAY SPORU Tahta parçalarına...

Tüm Blog girişlerini görüntüleyin →

Avustralya

Avustralya

Genel Bilgiler

Hint okyanusu ve Büyük okyanus arasında uzanan Güney yarım kürede bulunan ilginç bir ada ülkesi olan Avustralya’ya hoş geldiniz.

Avustralya vahşi yaşamı, festivalleri ve yerli halkıyla bilinen, oldukça zengin bir ülkedir. Okyanusya Kıtasında bulunur ve kıtanın yarısından fazlasına kurulmuştur. Hiçbir ülkeye kara sınırı olmayan ülke, 25.760 kilometrelik oldukça büyük bir sahil şeridine sahiptir ve toplam da 8.698.850 kilometrekarelik alana sahiptir. Avustralya'nın en büyük şehri Sydney’dir ve başkenti Canberra’dır. Avustralya halkı ise oldukça hümanist ve yardımsever bir yapıya sahiptir. Ülkenin büyük bir çoğunluğunda konuşulan dil İngilizcedir, ancak ülkenin yerlileri olarak bilinen Aborjinler yerel dillerini konuşurlar. Bunun yanında ülkede İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca dilleri de konuşulmaktadır. Ülke dil zenginliği bakımından da oldukça gelişmiştir.

Avustralya konum olarak Endonezya, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Yeni Zelanda, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Doğu Timora komşuluk yapmaktadır. Ülke 6 büyük eyalete de ev sahipliği yapmaktadır.

Bu eyaletler;

New South Wales (NSW),South Australia (SA),Tasmania (TAS),Victoria (VIC),Queensland (QLD)

Western Australia (WA)

Eğitim

Avustralya'da eğitim sistemi oldukça sistematik ve birey geliştiricidir. Mesleki eğitimler önde gelmektedir ve öğrenciler tamamen yeteneklerine göre, eğitim görürler. Öğrenim süreci bol tatillidir, ayrıca dersler deneysel ve görsel destekli işlenmektedir. Avustralya 41 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversitelerden sadece 3 tanesi özeldir. Geriye kalan 38 üniversite, devlet bünyesindedir. Eğitim dili ise İngilizcedir.

Din

Avustralya'da din, resmi din yoktur. Halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır. Hristiyanların da birçoğu Katolik’tir. Geriye kalan çeyrek nüfus ise, hiçbir dine inanmaktadır. Ülkenin en eski yerli halkı Aborjinlerin ise, çok farklı bir inanç yapısı vardır. Aborjinler atalarını ya da kabile büyüklerini genel bilinenin haricinde, tanrı olarak görmez, ‘düş zamanı’ varlıkları olarak görürler. Düş Zamanı varlıkları, Aborjin halkına göre ilk olarak boş dünyayı şekillendirmiş, sonrasında ise nehirleri, dağları, bitkileri, hayvanları ve insanları yaratmıştır. Bunun yanı sıra, yaşam kurallarını da düş zamanı varlıklarının öğrettiğini savunuyorlar. Yaşam kuralları içinde ise evlilik, avlanma, ateşi kontrol etme ve kabile düzeni yer alıyor. Bu yönüyle Aborjin halkının inanç yapısı, Avustralya'nın kültür zenginliğini ve ilginç yapısını gözler önüne seriyor.

Eğlence ve Sanat

Ülke yıl içerisinde düzenlenen birçok festival ve yürüyüşe ev sahipliği yapmaktadır. Avustralya seyahatçileri düzenlenen festivaller ve yürüyüşlere katılarak, unutulmayacak anılara ve bilgilere sahip olabilirler. Ülkede yapılan festivaller sanatı ve kültürü ön plana çıkararak, eğlenceye de yeni boyutlar katmaktadır.

Avustralya'nın 3 adet büyük festivali vardır. Bu festivaller; Adelaide Film Festivali, Sydney Film Festivali ve Tropfest Kısa Film Festivalleridir. Bunun yanında 1979 yılından beri, Sydney Mardi Gras LGBTI onur ve yürüyüş festivali düzenlenmektedir. Bu festival ülkenin her görüşe saygı duyduğunu, eşitliğe ayrıca özgürlüğe ne kadar önem verildiğini, açıkça yansıtmaktadır. Ülkede Aborjin halkının kültürünü yaşatmak içinde, festivaller düzenlenmektedir. Adelaide’de Spirit Festival, Melbourne’de Indigenous Arts Festivali, Sydney’ de ise Homeground festivali düzenlenmektedir.

Ayrıca Avustralya, Amerika'dan sonra ikinci en yüksek katılımcı alan ve ilgi gören tenis turnuvası olan her yıl ocak ayında Melbourne Parkta yapılan, dört dünya Grand Slam Tenis Turnuvasına da ev sahipliği yapar.

İklimi

Avustralya, yıl içinde kurak ve nemli dönemler yaşar. Genel olarak Tropikal iklime sahip olan ülkenin güney batısında ise, Akdeniz iklimi etkili olmaktadır. Ülke iklimini, okyanus hareketleri de etkilemektedir. Okyanus içinde olabilecek rüzgâr ve dalgalanmalar, havada ani değişimlere neden olabilir. Tropikal ikliminden dolayı, yıl içerisinde uzun süren yağmurlar görülmektedir. Avustralya'nın yaz ayları ise bizim ülkemizin tam tersinde, aralık, ocak ve şubat aylarına denk gelir. Avustralya için en iyi seyahat zamanı ise bahar dönemleridir.

Vahşi Yaşamı

Dünyanın hiçbir yerinde bir eşi daha olmayan dev örümcekleri, timsahları ve yılanlarıyla Avustralya korkutucu ve bir o kadar da ilginç bir biyo-çeşitliliğe sahiptir.

Avustralya da insandan çok, kangurular yaşamaktadır. Sokaklarda insanlar arasında oldukça rahat dolaşırlar ve onlar için yapılmış bir sürü koruma alanı mevcuttur. Avustralya sokaklarında yürümek adeta, safariye çıkmak gibidir. Sokaklarında kanguruların dolaşması size ilginç geldiyse, dev timsahlar ve yılanların da özgürce sokaklarda dolaştığını bilmenizi isteriz. Öyledir ki Avustralya'da yaşayan canlıların %75 i henüz bilinmemektedir. Ülkede yaşayan neredeyse, 750 tür sürüngen vardır. Her şeyi yiyen dev pitonlardan bahsetmeden geçmeyelim, pitonlar ülkede ki dev timsahları bile yiyebiliyorlar. Pitonlar haricinde, Avustralya'da dünyanın en zehirli 10 yılan türü de bulunuyor. Okyanus ve sahiller de ise köpekbalıkları, zehirli ahtapotlar ve denizanaları oldukça fazla olduğu bilinmektedir.

Avustralya hayvan hakları konusunda, oldukça sıkı yaptırımlara sahiptir. Ülkede birçok koruma alanı, milli park bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük hayvan çiftliğine sahiptir. Çiftlik, İsrail’in yüz ölçümünden geniş bir alanı kaplamaktadır.

Ülkenin 3/2’ si ise çöl olduğundan, develerde oldukça fazladır. Bu nedenle Avustralya Arabistan’a deve ihracında bulunmaktadır.

Gezilmesi Gereken Doğal Yaşam Parkları

Avustralya, gezginlerin mutlaka görmesi gereken, doğal yaşam parklarına ve sahillere sahiptir. Gezdiğiniz yerlerde büyüleneceğinize ve mutlaka tekrar görmek isteyeceğinize emin olduğumuz bu parklar ve sahiller vahşi yaşamın muhteşem yapısını gözler önüne seriyor.

Sydney Harbour, Kings Park ve Botanik Parkı, The Kangaroo Sanctuary, Ned’s Beach

Melshell Oyster Shack, The Larapinta Train

Belirtilen park ve sahiller dışında onlarca parka ve sahile ev sahipliği yapan Avustralya, her yönüyle gezginlerine muhteşem anlar yaşatıyor.

Mutfağı

Avustralya mutfağı oldukça zengin ve çeşitlidir. Dünyaca ünlü aşçılar yetiştirmiştir ve yemek zevkini, tüm dünyaya göstermiş bir ülkedir. Avustralya halkı özelliklede açık alanlarda, barbekü yapmaya bayılır ve barbekü ülkenin en meşhur yemeğidir. Özel soslar ile harmanlanmış etler, Avustralya mutfağının temelini oluşturur. En meşhur sosu ise, kuru domates ve tatlı bir sos ile hazırlanandır. İklimi dolayısı ile çok çeşitli meyve ve sebzeler, ülke mutfağına zengin salatalar kazandırır. Deniz mahsulleri de, Avustralya mutfağında yerini almıştır. Özellikle sotelenmiş istiridyeler, bolca mutfağa girer. Ün kazanmış oldukça lezzetli tatlılara ev sahipliği yapan ülke, bisküvili ve kremalı tatlılarda bir numarada yer almıştır. Ülkenin Anzak bisküvisi meşhurdur. Avustralya gezginleri mutlaka tatmalıdır. Macademia fındığı, Avustralya’nın yerli lezzetlerindendir. Bunun yanında zencefil yetiştiriciliği de yapan ülke, Makarna üretimi konusunda da uzmanlaşmıştır. Geniş ve göz alıcı üzüm bağları sayesinde ise, şarap imalatında harikalar yaratır. Avustralya gezginleri muhteşem tatlıları ve yemekleri tadarken, şaraplarını da yudumlamayı unutmamalıdır.

Ekonomisi

Ülke de, Avustralya doları kullanmaktadır bunun yanında birçok millete ev sahipliği yaptığı için ve çok fazla turist ağırladığı için, birçok para birimi ülkede geçerlidir. Avustralya serbest piyasa ekonomisine sahiptir. Ayrıca ülkede yoksulluk yok denilecek kadar azdır. Ayrıca Kiribati, Nauru, Tuvalu adalarının da, kendilerine ait para birimleri vardır. Avustralya'da yaşam kolaydır ve misafirlerini zorlamaz.

Kültürü

Avustralya'nın en imrenilecek yönü, eşitlikçi bir topluma sahip olmasıdır. Avustralya'da trafik soldan akar ve yayalara saygı üstün seviyededir. Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım hizmetleri kaliteli, ayrıca da gelişmiştir. Ülke halkı hümanist ve misafir severdir. Avustralya da gezintiye çıkan herkes, ülkenin kültürel yapılarına hayran kalacaktır.

Avustralya’dan Ne Almalı?

Avustralya yerli halkı Aborjinlerin tarihi ve kemik takılarıyla anılabilir olsa da, hediyelik ve alışveriş konusunda çeşitlilik çok fazladır. Avustralya halkı alışverişe düşkündür. Bu sebeple ülkede büyük ve fazla sayıda AVM bulunur. Avustralya’dan size bir hatıra sizleri bekleyen sevdiklerinize ve dostlarınıza hediye almak isterseniz de kanguru, koala ve Tazmanya şeytanı bibloları alabilirsiniz ya da muhteşem ve lezzetli bir Avustralya şarabı çok güzel bir hediyelik olacaktır. Avustralya'nın meşhur bumerangları da unutmayalım meraklısı iseniz, mutlaka bir tane edinmelisiniz.

Avustralya Hakkında İlginç Bilgiler

Avustralya dünyanın yüzölçümü bakımında altıncı büyük ülkesi ve bütün bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. Ada ülke, tek başına Amerika Birleşik Devletleri ya da tüm Avrupa Kıtası (Türkiye ve İskandinav ülkeleri dahil) kadar geniş topraklara sahip.

Avustralya’nın kurak alanlarından biri olan Büyük Victoria Çölü’nün büyüklüğü, Birleşik Krallık alanı kadar büyüktür.

On bin civarında sahilin bulunduğu Avustralya’da, her gün yeni bir sahilde denize girilecek olunsa, Avustralya’daki sahillerinin tamamını görmek 27 yıl sürer.

Devasa büyüklükte bir ada ülke olmasına rağmen, Avusturalya’nın nüfusu yalnızca 23.8 milyon. Avustralya’da yalnızca 23 milyon 800 bin insan yaşarken, ülkenin koyun nüfusu 150 milyonun üzerindedir.

Avustralya çöllerinde 1 milyondan fazla vahşi deve yaşıyor. Develer 1800’lerde Avustralya’ya tren yolu inşasında kullanılmak üzere, Orta Doğu’dan getirilmiştir. Günümüzde, tek hörgüçlü develerin nüfusunun en yoğun olduğu Avustralya, Suudi Arabistan’a deve ihraç ediyor.

Kangurular yalnızca 1 cm büyüklüğünde doğuyorlar. Avustralya’da 40 milyonun üzerinde kanguru bulunuyor, bu da insan nüfusunun yaklaşık 2 katına karşılık geliyor. Ülkede 60’ın üzerinde kanguru türü yaşıyor ve kanguru eti, Avustralya mutfağının bir parçası. Kangurular, geriye doğru yürüyemiyorlar.

Dört mevsim güneşli olarak bilinen Avustralya’nın, kar yağışı alan alanları İsviçre’den daha büyüktür.

Dünyanın en zehirli 15 yılan türünden 10’u Avustralya’da yaşıyor. Avusturalya’da 1500 örümcek, 6 bin sinek, 4 bin karınca ve 350 farklı türde kanatlı karınca yaşıyor.

Tazmanya ve Avustralya’ya özgü bir memeli olan Ornitorenk, küçük bir köpeği öldürecek kadar zehre sahiptir.

Kutu denizanası olarak adlandırılan denizanası türü, Avustralya’da yılanların, köpekbalıklarının ve dev timsahların yol açtığı ölümlerin tamamından daha fazla, ölümden sorumludur

Koala, kanguru ve quokka gibi keseli hayvanların hayvanat bahçeleri dışında, bulunduğu tek ülke Avustralya.

Avustralya’yı keşfetmeye başlamak için en iyi yol, ülkenin en güzel ve eşsiz şehri olan Sidney’i ziyaret etmektir. Eski mahalleleri, modern ticaret bölgelerini ve alışveriş caddelerini orada bulacaksınız. Tarihi binaları, kiliseleri ve anıtları görmek isteyen turistler, King Cross bölgesi ile başlamalılar. Dar Cross Street sokakları ve güzel meydanları, sanat merkezleri, müzeler ve hediyelik eşya mağazalarına ev sahipliği yapmaktadır. Elizabeth Caddesi alışveriş için, popüler bir yer ve yakınlardaki Homebush semti, Olimpik spor tesislerinin yeridir. Sidney şehrinin en popüler görülecek yerler arasında, Sidney Tarih ve Antropoloji Müzesi, Ulusal Deniz Müzesi, Anıt Sanat Galerisi, Uygulanan Sanatlar ve Bilim Müzesi, Yeni Güney Galler Sanat Galerisi, Nicolson Antik Müzesi ve Modern Sanat Müzesi bulunur.

Şehrin çeşitli parkları ve rezervleri de var. Bunların en popülerleri, Hyde Park ve Avustralya Vahşi Hayvan Parkıdır. Sydney’de turistler, olağandışı bir geziye çıkabilirler. Örneğin opal üretimine bir ziyaret. Burada ziyaretçiler kaya işleyişini görecek, bu değerli taşlar hakkında daha ilginç bilgiler edinecek ve elbette takı satın alabilirler.

Perth, dikkati çekecek başka bir Avustralya şehridir. Çoğunlukla, altın, pırlanta ve nikel taş ocağı bulunan, çok sayıda maden ile ünlüdür. Perth, tipik Avustralya manzarası ile harika bir yerdir.Yüksek kayalar, alışılmadık ağaçlar ve sayısız egzotik bitkiler mevcuttur.

Darwin ilginç yerler ve sürprizler saklayan bir şehirdir. Buradaki asıl ilgi çekici nokta, ziyaretçilerin nadir hayvanları, kuşları görebilecekleri ve yerel bitki örtüsünün tadını çıkarabilecekleri, Kakadu Milli Parkı’dır. Darwin banliyölerinde, Katherine Caves ve Leechfield’in en popüler parkları olan birkaç park vardır.

Adelaide Street, Kuşkusuz Big Barrier Reef, ülkenin ana sembolü ve Dünyadaki en ünlü yerlerden biridir. Resif, ülkenin doğu kıyısında uzanıyor. Big Barrier Reef, Dünyanın en büyük ve UNO Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Resifin uzunluğu 50 kilometredir. Her yıl bu eşsiz yer, Resifin güzelliğine derinlemesine hayran, birçok dalgıçları cezbeder. Dalgıçlar ayrıca, muhteşem doğa yeşili bulacakları Manyetik Ada’yı ziyaret etmeleri önerilir.

Tarih ve Eğlence

Sömürge döneminden önce, Avustralya toprakları, Aborijinler tarafından dolduruldu. İlk yerleşmeler burada 60 000 yıl önce daha kuruldu. En ilginç arkeolojik bölgelerden bazıları, Mungo Gölü yakınlarındadır. Avustralya’nın bazı eyaletlerinde, araştırmacılar eski mağara resimlerinin kalıntılarını buldular. Avustralya’daki sömürge dönemi, kıtanın ilk defa Avrupa yolcular tarafından, ziyaret edildiği 1606 yılında başladı. Onu ziyaret eden ilk adam, Hollandalı gezgin Willem Janszoon’du. New Holland’ı keşfettiği araziyi aradı. Birkaç yıl içinde, Avustralya İspanyol sömürgeciler tarafından, ziyaret edildi. İlk İngiliz kolonileri, 18. yüzyılın sonlarında burada kuruldu.

Cityscape Yerli popülasyon, 150 yıllık aktif kolonizasyon için önemli ölçüde azalmaktadır. Aborjinlerin ölümünün başlıca nedenlerinden biri, Avrupalıların getirdiği bulaşıcı hastalıklardı. Avustralya tarihinin en seçkin olayı, 19. yüzyılın ortalarındaki Altın Rush’ın başlangıcıydı. 1901’de, Avustralya Topluluğu olarak bilinen bir koloni federasyonu kuruldu. Avustralya resmi olarak 1986’da, çok uzun zaman önce Büyük Britanya’dan bağımsızlık kazandı.

Avustralya mutfağı - Spesiyaller, tarifler ve restoranlar

Avustralya’nın ulusal mutfağı, Dünyadaki birçok kişinin tat tercihlerinin, karıştırıldığı en egzotik ve çeşitli mutfak geleneklerindendir.

Kıtanın ana değeri eşsiz doğasıdır. Avustralya’da, birçok eşsiz milli park vardır. Burada, Dünyanın herhangi bir yerinde bulunmayan nadir, endemik hayvanlarını görebilirsiniz. Kanguro, platypuses, emus ve nadir koala türleri burada kalmaktadır. En ünlü milli park Kakadu’dur. Bölgesinde hala Avustralya Aborjinleri’nin yerleşim yerleri görülmektedir.

Avustralya, lüks plajlarıyla birçok insanı kendine çekiyor. Yerel plajlar, dünyada sörf yapmak için en uygun olanlardır. En lüks tatil bölgesi, Brisbane yakınlarındaki kaynağına sahip olan Altın Sahil’dir. Lüks oteller ve restoranlar ile elit bir tatil beldesi bulunmaktadır. Broadbeach tesisi, tutkulu gezginler arasında oldukça popülerdir.

Avustralya’nın başlıca turistik yerlerinden biri Great Barrier Reef’dir. Dalgıçlar, dünyanın her yerinden dalış yapmak için buraya geliyorlar. Bu eşsiz doğal yer, UNESCO koruması altındadır, bu nedenle sadece bazı yerlerde dalış yapılmasına izin verilir.