İstanbul, Türkiye +90 (212) 283 22 95

Hayallerin Hayat Bulduğu Yer

Motokros
Motokros

Cum Ara, 20 by Administrator

MOTOKROS 1930’lu yıllarda...

Kite Surfing/Uçurtma Sörfü
Kite Surfing/Uçurtma Sörfü

Cum Ara, 20 by Administrator

KİTE SURFİNG-UÇURTMA SÖRFÜ...

Kaykay
Kaykay

Cum Ara, 20 by Administrator

KAYKAY SPORU Tahta parçalarına...

Tüm Blog girişlerini görüntüleyin →

Andorra

Andorra

Dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip ülkelerinden Andorra Prensliği, Avrupa’nın güneybatısında Pirene Dağları üzerinde konumlanıyor. Denize kıyısı olmayan ülke Fransa ve İspanya arasında yer alıyor.

Monarşi sistemiyle yönetilen Andorra, vergisiz alışveriş cenneti olarak Güneybatı Avrupa’nın en popüler turizm destinasyonları arasındadır. Kumarhaneleri, outlet mağazaları ve lüks markaların cadde mağazalarını her yıl binlerce alışveriş tutkunu ziyaret ediyor.

Son şeklini 1996 yılında alan Andorra Prensliği’nin resmi bayrağı, dikeyde 3 eşit alana ayrılan 3 farklı renkten oluşuyor. Bayrağın en solunda mavi, ortada sarı, sağda ise kırmızı renk var. Bir dönem Fransa ve İspanya’nın birlikte yönettiği ülkede mavi renk Fransa’dan, sarı renk ise İspanya’dan geliyor. Kırmızı ise her iki ülkeden ortak alınan renk.

Andorra bayrağının ortasındaki sarı renkli bölümde Andorra Prensliği’nin arması yer alıyor. Bayrağın ilk halinin Fransa İmparatoru III. Napolyon tarafından 1866’da tasarlandığı düşünülüyor. Son şekli ise 1996’da yapıldı.

Ülke Resmi Adı: Andorra Prensliği
Ülke Konumu: Avrupa
Başkent: Andorra la Vella
Komşuları: Andorra, kuzeyde ve doğuda Fransa ile, güneyde ve batıda ise İspanya ile komşu. Kara sınırı: Fransa 56,6 km, İspanya 63,7 km.
Etnik yapı: İspanyollar %43, Andorralılar %33, Portekizliler %11, Fransızlar %7, diğer %6
Din: Katolik Hristiyanlık
Yönetim Şekli: Monarşi
Yüzölçümü: 468 km²
Telefon kodu: +376
Para birimi: Euro (EUR) (€)
Nüfus: 76.965 (2017)
Resmi dilleri: Katalanca
Alfabesi: Latin alfabesi
Yerel Saat: Avrupa Merkez Zaman Dilimi (UTC+1) Avrupa Merkez Yaz Zaman Dilimi (UTC+2)
Popüler kentleri: Andorra La Vella

İklim/Hava Durumu:

Andorra her ne kadar rakımı yüksek bir ülke olsa da, iklimi ılıman bir görünümdedir. Ülkede kışlar karlı ve soğuk, yazlar ise kuru ve ılık geçiyor. Deniz seviyesinden en alçak noktası 840 metre ile Riu Runer bölgesi olan ülkenin en yüksek yeri ise, 2 bin 946 metre ile Coma Pedrosa bölgesidir. Dik kayalıklar ve dar vadilerle çevrili ülke doğal güzellikleri ile ünlüdür.

Andorra’ya Ne Zaman Gidilir?

Deniz seviyesinden yüksek olan ve kışları soğuk geçen Andorra, dik vadileri ve bir gidiş-bir geliş dar yolları ile kış aylarında zorlayıcı bir iklime sahipdir. Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle kayak turizmi ve doğal güzellikleri ile bilinen ülkeyi, ziyaret etmek için en güzel dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Doğanın farklı renklerini görüp muhteşem fotoğraf kareleri çekebileceğiniz bu aylarda, Andorra’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Andorra Hakkında Bilgi

Avrupa’nın güneybatısında bulunan Andorra Prensliği, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. İspanya ve Fransa arasında sıkışmış olan bu küçük ülke, adeta dünyadan farklı bir hayat sürmektedir. Ana geliri turizm olan ülkede, vergi sistemi de birçok iş adamı için çok caziptir. Ülke, Pirene Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur.

80.000’den daha az nüfusa sahip olmasına rağmen Andorra, her sene 10 milyondan fazla turist ağırlamaktadır. Ülke ekonomisini ayakta tutan ise turizmdir. Gelirlerin %80’inden daha fazlasını turizm gelirleri oluşturmaktadır. Ülkede tarım çok sınırlı yapılabilmektedir ve bu sınırlı alanların neredeyse tamamında da tütün ekilmektedir. Ülkede hayvancılık ise sadece koyunlar ile yapılabilmektedir. Andorra ekonomisinin turizm sonrasındaki ana gelirlerini ise puro ve sigara ithalatı oluşturmaktadır.

Ülkenin kendisine ait bir para birimi yoktur, Fransa ve İspanya’da kullanılan Euro kullanılmaktadır. Andorra’nın en ilgi çekici yanı ise ülkede hiç işsiz insanın olmamasıdır. Ülkenin tamamı, istihdam edilmiştir. Birkaç fabrika, tarım ve hayvancılık işletmesi haricinde neredeyse tüm ülke, turizm hizmetlerinde veya birkaç devlet dairesinde çalışmaktadır.

Andorra Tarihi

Andorra, 9. yüzyılda halen İslam Orduları tarafından yönetilen bir topraktı. Bölge 803 yılında Müslümanlar’dan geri alınmıştır. Bağımsızlığı ise meşhur kral Şarlman’ın orduları kazandırmıştır.

13. yüzyıla gelindiğinde ise Andorra, Fransa ve İspanya tarafından ortaklaşa yönetilmekteydi. Küçük bir bölge olarak görüldüğünden, yönetim ile kral değil prensler ilgilenmekteydi. 1278 yılından günümüze kadar Andorra ülkesinin sınırları hiç değişmedi. Ülkede feodal bir düzen kurulmuş fakat bu düzen Fransız Devrimi sonrasında yıkılmıştır. Feodal düzen, ‘para para para’ sözü ile meşhur ünlü komutan Napolyon ile beraber tekrar kurulmuştur.

Günümüzde ülke yönetimi Fransa Devlet Başkanı ve Urgel Piskoposu tarafından gerçekleştirilmektedir. Elbette Fransa başkanının yönetimde olması oldukça semboliktir zira Andorra nüfusu, Türkiye’deki büyük ilçelerin dahi yarısı kadar yoktur.

Andorra Ne Zaman Gezilir?

Sıcak iklimi sayesinde, yılın neredeyse her anında bir Andorra gezisine çıkabilirsiniz. Kış aylarında ılıman bir iklime sahip olsa da yoğun kar yağışı görülmektedir. Bu ülke için önemli bir turizm avantajıdır zira Güney Avrupa’da bulunan ülkenin kayağa çok uygun pistleri bulunmaktadır. Yaz aylarında ise doğal parkurları ve muhteşem manzaraları ile görülmeye değer bir ülkedir.

Andorra’da kayak sezonu Aralık ayının ilk haftasında başlamaktadır.Noel döneminde ise ülke adeta turist akınına uğramaktadır.

Andorra’da Aralık ayında başlayan kayak sezonu Mart ayına kadar devam etmektedir. Sonbaharda da bir ayrı güzel olan ülke, mevsim geçişlerini fotoğraf karelerine almak isteyeceğiniz güzel manzaraları sizlere sunmaktadır.

Andorra da  Gezilecek Yerler

Andorra tek günlük yerine gezi için birkaç günün ayrılması gereken bir ülkedir. Ülkeye indikten sonra kiralanacak bir araba sayesinde, 2-3 günde ülkenin neredeyse her noktasına gidebilmek mümkündür. 700 yıldır yönetimine kimsenin karışmadığı bu butik ülkede, çok fazla sayıda tarihi bina bulunuyor. Ülkenin en büyük cazibesi ise dağları ve bu dağlarda yapılabilen doğa sporları mevcuttur.

Özellikle Barcelona’ya yakın mesafede olması, ülkenin daha çok Barcelona’yı gezip daha sonra Andorra’ya şans veren turistleri çekmesini sağlamaktadır. Bu arada Andorra verginin olmadığı bir ülke, bu da doğal olarak birçok ürünün, Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olmasını sağlamaktadır. Andorra marketlerinde alışveriş yaparken, vergisiz bir dünyanın ne kadar da güzel olduğunu fark edeceksiniz.

Küçük bir ülke olmasına rağmen Andorra’da yapılabilecek, hatırı sayılır sayıda aktivite bulunmaktadır.

Andorra’da Alışveriş

Vergi cenneti olmasından dolayı Andorra’nın alışveriş için uygun bir ülke olduğundan bahsetmiştik. Ülkede tekstil alanında birçok butik marka bulunuyor ve bunların tamamını merkez caddeler üzerinde görmek mümkün. Büyük marketlerde ise tüm ürünler çok ucuz, İspanya ve Fransa halkları sırf bu nedenle hafta sonlarında buraya hücuma kalkıyorlar.

Ülkenin en meşhur alışveriş merkezi ise Pyrenees. Burada birçok ünlü markanın mağazasını bulabilmek mümkündür. Mücevher ve modanın son çıkardığı giyim ürünlerini bulabileceğiniz mağazalar ise yine Pyrenees etrafında konuşlanmıştır. Bu AVM içerisinde Andorra’nın meşhur purolarının satıldığı tütün mağazalarını da göreceksiniz.

Caldea SPA Merkezi

Sadece SPA değil aslında dev bir bakım merkezi. İçerisinde kapalı ve açık yüzme havuzları bulunuyor. Jakuzi ve masaj havuzlarının da bulunduğu kompleks aynı zamanda Andorra’nın en yüksek binasına sahip. Avrupa’nın en büyük termal merkezi olan Caldea’nın bazı bölümleri sadece yetişkinlere özel. Çocuklu aileler için de yine çok güzel ve temiz alanları bulunuyor.

Andorra’ya gelen herkesin Caldea’ya uğraması adeta bir gelenek. Zira işletme her sene yarım milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

İşletmenin binası tamamen camlardan yapıldığı için akşam saatlerinde binanın içinden yıldızları izlemek büyük keyif vermektedir. Özellikle kayak sporlarına katılan ziyaretçiler, kaslarını rahatlatmak için kayak sonrasında buraya geliyorlar. Çok çeşitli masaj uygulamaları deneyimlemek mümkün. Gece saatlerinde, havuzlar açık ve havuzlarda ışık gösterileri yapılıyor.

Caldea SPA merkezinde Türk Hamamı da bulunmakta. Türk Hamamı’na girip kese bile attırabiliyorsunuz, yani dünyanın en küçük ülkelerinden birisi olan Andorra’da bile kendimizden bir şey bulabiliyoruz. İşletmede 3 saatlik, günlük ve çoklu girişler bulunmaktadır.

Andorra’da Kayak Yapmak

Andorra, denizden 2 bin metre yükseklikteki bir ülke. En yüksek noktası ise 3 bin metreyi bulabiliyor. Basitçe Andorra için bir dağlar ülkesi diyebiliriz. Alp disiplini için uygun pistlere sahip olan Andorra, birçok Kış sporunun da uygulanabildiği bir ülkedir. Akşam saatlerinde ise kayak bölgesinde, türlü eğlence organizasyonları düzenlenmektedir. Andorra’da yaşayanların tek bildiği şey turizm, o nedenle güzel vakit geçirme ihtimaliniz çok yüksek.

Bölgede en çok kayak ve snowboard yapılıyor olsa da, köpekli kızağa kadar birçok kayak sporuna da katılım gösterebilirsiniz. Gran Valira kayak merkezinde 110’dan fazla lift sistemi bulunmakta. Saatte 160 bin kayakçı pist başlarına çıkarılabiliyor. Küçük bir ülke için çok büyük talep görülmektedir.

Andorra Kiliseleri

Tarihi binaları şeklinde bir başlık da atabilirdik fakat tarihi binaların neredeyse tamamı kiliselerden ibaret. 40’dan fazla kilisenin bulunduğu ülkeyi geziye çıktığınızda, en geç 10 dakika içerisinde, asırlardır ayakta duran bir kilise binasına rastlamanız çok olasıdır. Kiliselere ziyaret ise çoğu zaman serbest, birkaç kare fotoğraf ile güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Andorra’da Ne Yenir?

‘Borda’ yazan her binaya girebilirsiniz. Andorra restoranlarında ağırlıklı olarak et yeniyor. Özellikle soğuk kış günlerinde çok ziyaretçi çeken ülke, ziyaretçilere gereken enerjiyi enfes et ürünleri ile veriyor. Genelde mangal tarzı pişirilen etler, yanında muhteşem soslar ile ikram ediliyor. Domuza hassasiyetiniz varsa bunu belirtmelisiniz.

Ayrıca et sipariş ederken az pişmiş seviyorsanız orta pişmiş olarak sipariş ediniz. Fransızlar, az pişmiş ete düşkün oldukları için önünüze çiğ bir et gelebilir. Onların az pişmişi bize göre çiğ sayılmaktadır. Pespembe bir et yemek istiyorsanız, orta ve hatta orta-iyi pişmiş olarak sipariş edebilirsiniz.

Andorra Doğal Güzellikleri

Andorra’nın dağları, özellikle yaz ve bahar mevsimlerinde ziyaretçilerine sayısız trekking rotaları sunmaktadır. Muhteşem göl ve dağ manzaraları ile büyüleyici geziler yapabilir ve fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Gezerken karşınıza çok kez koyun ve inek çıkabilir. Andorra’da hayvancılık böyle yapılıyor, hayvanlar doğal alanlarında özgürce besleniyor. Bu nedenle restoranlarda yediğiniz etler çok lezzetli oluyor.

Andorra Buz Oteli

Andorra’nın da kendisine ait buz oteli bulunuyor. Her sene eriyen otel, sezon geldiğinde tekrar sıfırdan yapılıyor. 5 odası bulunan otelde aynı anda 30 kişi konaklayabiliyor. Otelin içi 0 derecenin altında olduğu için doğal olarak kalın elbiselere ihtiyacınız olacak.

Otel sadece uyku tulumlarını veriyor. Değişik bir deneyim için denenebilecek bir otel diye düşünüyorum. Otelin adı ise Igluu Hotel.

Andorra’ya Nasıl Gidilir?

Ülkenin kendisine ait bir havaalanı bulunmuyor o nedenle erişim sadece kara yolu ile sağlanabilmektedir. İki ülke arasına sıkışan ve denize de kıyısı olmayan Andorra, bu açıdan dünyadaki birkaç ülkeye benzemektedir. Avrupa’da bulunan Monaco, Vatikan ve San Marino gibi ülkelerinde havalimanları bulunmuyor.

Andorra’ya en yakın havaalanları ise Toulouse-Blagnac, Carcassonne, Barselona, Reus ve Brava havaalanları. Bu havaalanlarından herhangi birisine indikten sonra araç kiralayarak birkaç saat içerisinde ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ülkenin kara yolları bir hayli gelişmiş. Ülkeye çok yakın olmasından dolayı ben Barselona havaalanını öneriyorum.

Andorra’nın En İyi Otelleri

Turizm cenneti olmasından dolayı ülkede çok fazla sayıda otel bulunuyor. Özellikle Kış aylarında turist çeken ülke, bu yönde tasarlanmış otelleri ile meşhur. Aynı oteller yaz sezonunda da kampçılık, doğa seyahatleri veya kültür gezisi yapmak isteyen ziyaretçiler için hizmet veriyor. Otellerin birçoğu ise kayak bölgesinin etrafında konuşlanmış durumda.

Sport Hotel Hermitage & SPA

Andorra Park Hotel

Ros Caldes

Hotel Ski Plaza

Hotel Plaza

Tamamı lüks ve oldukça memnun kalınan tesislerdir. İlk sırada bulunan Hermitage ise oldukça pahalı olanıdır. Elbette, fiyatlar bazı günler ve dönemlerde daha düşük veya daha da yüksek olabilir.

Andorra Hakkında Genel Bilmeniz Gerekenler

Havaalanı yok

Tren istasyonu yok

En iyi ulaşım seçeneği araç kiralama

Avrupa’nın en iyi kayak ülkelerinden bir tanesi

Kış ayları kadar, Yaz aylarında da yapılabilecek aktivite sayısı çok fazla

Resmi dili Katalonya dili. Dünya üzerinde Katalonya Dilini resmi dili olarak kullanan tek ülke

Yüzölçümü 469 kilometrekare

Avrupa’nın en büyük termal merkezine sahip

Tarihi yapıları çok fazla

Vergi yok, tam bir vergi cenneti bir ülkedir.