İstanbul, Türkiye +90 (212) 283 22 95

Hayallerin Hayat Bulduğu Yer

Motokros
Motokros

Cum Ara, 20 by Administrator

MOTOKROS 1930’lu yıllarda...

Kite Surfing/Uçurtma Sörfü
Kite Surfing/Uçurtma Sörfü

Cum Ara, 20 by Administrator

KİTE SURFİNG-UÇURTMA SÖRFÜ...

Kaykay
Kaykay

Cum Ara, 20 by Administrator

KAYKAY SPORU Tahta parçalarına...

Tüm Blog girişlerini görüntüleyin →

Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda

Genel Bilgiler

Yılın her günü için bir kumsala sahip olması nedeniyle “365 Sahil Ülkesi” adı ile anılan Antigua ve Barbuda, Karayip Denizi’nin doğusunda bulunan bir ada ülkesidir. Denizin ortasında yer aldığı için sınır komşusu bulunmamakla birlikte tam bir tatil cennetidir.

Başkenti St. John’s olan Antigua and Barbuda nüfusu son yıllardaki rakamlara göre 100 binin altındadır. Fakat belirttiğimiz gibi tam bir tatil cenneti olan ülke, turistler tarafından yoğun ilgi gördüğünden, yerli halk kadar yıl boyu bu ada ülkesini ziyaret eden turistleri de burada görmeniz mümkündür.

Tarihinde bir süre İngiltere sömürgesi olan Antigua and Barbuda’da resmi dil İngilizcedir. Para birimi olarak da Doğu Karayip Doları kullanılmaktadır.

Yerel saati Türkiye saatine göre 6 saat daha geridedir.

Antigua ve Barbuda Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Bu ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz. Ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığı için aktarma yapacağınız ülkenin vizesine ihtiyacınız var.

Lokasyon / Konum

Antigua ve Barbuda Karayip Denizi’nin doğusunda bulunmaktadır. Ada ülkesi olduğu için sınır komşusu yoktur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

St. John’s, Barbuda

İklim / Hava Durumu

Antigua ve Barbuda’da yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı en fazla 10 derece kadardır. Dolayısıyla bu ülkeyi hangi ay ziyaret ederseniz edin güneş sizi karşılıyor olacak.

Ne Zaman Gidilir?

Ülkedeki mevsim sıcaklıkları yıl içerisinde hemen hemen benzer seyrettiğinden her mevsim gidebilirsiniz. Okyanus ülkesi olduğu için gitmeden önce Meteoroloji’den fırtına olup olmadığını öğrenmeniz yeterli olacaktır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir?

Karayıp Denizi ve Atlantik Okyanusu’nun arasında bulunan bu ülkede bolca tropikal meyve bulup tüketebilirsiniz. Ülkeyi ziyaret edenlerin mutlaka yemesini önerdiğimiz yöresel yemeği Saltfish’tir.

Antigua ve Barbuda-Sahillerden Taç Yapan Adalar

Karayiplerin eşsiz güzellikleri hepimizin malumu. Bu güzellikleri fazla bozulmamış bir ülkede yaşamak ise Karayipler’in mükemmelliğini katlayan bir unsur. Eşsiz sahilleri ile taçlanan, adalar ülkesi Antigua ve Barbuda’da ise Karayipler’i yaşamak bir başka…

M.Ö. 2400 yıllarda bile yerleşim yeri olan Antigua ve Barbuda, Cristopher Colombus’un adaya ayak basması ile rant yeri haline gelmiş. 1632 yılında İngiliz kolonisi haline gelen ülkeye, şeker üretiminde çalıştırılmak üzere Afrika’dan köleler getirilmiştir. Öyle ki topraklarda bugün bile siyahiler çoğunluktadır. Halkın 1970 yılında başlattığı bağımsızlık savaşı on bir yıl sonra meyve vermiş ve ülke bağımsızlığını kazanmıştır.

Mükemmel sahillere uzanıp eşsiz denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız rotanızı “365 Sahil Ülkesi’’ olarak anılan Antigua ve Barbuda’ya çevirme vakti!

Gidelim de nasıl gidelim?

Vize istemeyen ülkelerden biri olan Antigua ve Barbuda’ya, İstanbul’dan direkt uçuş bulunmuyor. Londra’dan Antigua’ya uçuş yaparak tek bir aktarmayla ülkeye varabilirsiniz. Tek aktarmayla ulaşım seçeneğini her zaman bulamama ihtimalinize karşın Münih, Londra, Frankfurt ve Paris gibi büyük şehirlerden Toronto’ya gidebilir, buradan da Antigua ve Barbuda’nın başkenti Saint John’s’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Uçak biletleri fiyatları 3.500 TL’den başlasa da biletlerinizi önceden alıp ulaşım bütçenizi düşürebilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Adını iki büyük adasından alan Antigua ve Barbuda’da mutlaka görmeniz gereken şehir Antigua’da bulunan ve ülkeye başkentlik yapan Saint John’s. Dillere destan denizi, kumsalları ve tarihiyle Saint John’s sizleri bekliyor!

Saint John’s’da gezilecek yerler

Başkent olan Saint John’s aynı zamanda ülkenin en büyük ve en önemli liman şehri. Yüzyıllardan beri yerleşim merkezi olan bu şehirde tarihin izlerini bulmanız ve ülkenin kültürünün tadına bakmanız mümkün. İşte Saint John’s’ta mutlaka görmeniz gereken yerler:

Betty’s Hope, Fort Barrington, Galley Bay Beach, Museum of Antigua and Barbuda, Forth James, Wadadli Animal Nature Park, Cathedral of St. John the Divine, Jabber wock Beach, Antigua Recreation Ground

Ne yiyip içelim?

Antigua ve Barbuda’da diğer Karayip ülkeleri ve İtalyan mutfağının bir karmasını görmek mümkün. Bunun dışında ülke yerel tatlar olarak da zengin sayılabilecek bir ülke. Fungie ve pepper pot, ducana, saltfish ve lobster ülkenin geleneksel yemekleri arasında. Mısır ve sarı patates ise mutfakta bolca kullanılan sebzelerden. Mauby, seamoss ve tamarind de ülke sınırları içerisinde tatmanız gereken yerel içecekler arasında. Saint John’s’ta yerel tatları leziz bir şekilde deneyimlemenizi sağlayacak restoranlar olan Roti King ve Cafe Napoleon’a da kesinlikle uğramalısınız.

Nerede eğlenelim?

Bir ada ülkesi olmasından anlaşılacağı gibi Antigua ve Barbuda, su sporları yapmaya çok elverişli bir ülke. Burada Karayip Denizi’nin keyfini çıkarabilir, unutulmayacak eğlenceli anılara imza atabilirsiniz. Ada halkının eğlenceye düşkün olmasının yanında ülkede turizmin önemli bir gelir kaynağı olması da eğlence mekanlarına verilen önemi arttırmış. Bu cennette eğlenebilecek ve güzel bir akşam geçirmenizi sağlayacak bir mekan bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Saint John’s’ta bulunan Sports- Man Pub ise mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğimiz bir yer.

Nerede konaklayalım?

Her biri birbirinden güzel oteller olsa da Saint John’s’ta konaklamanın çok uygun olduğunu ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. “Konaklama için gerekli bütçeyi ayırdım.’’ diyenlerdenseniz, The Villas at Sunset Lane, Galley Bay Resort ve Blue Waters Antigua gittiğinize pişman olmayacağınız yerler arasında yer alıyor. Eğer konaklama için fazla bütçeniz yoksa bir ev ya da oda kiralamanızı öneririz. Bu seçenek, otellere kıyasla, bütçenize hatrı sayılır bir katkıda bulunacaktır.

Alışveriş için nereye gidelim?

Saint John’s’ta alışveriş yapabileceğiniz çok tatlı dükkanlar mevcut. Bir şey almak istemiyorsanız bile girdiğinizde eliniz boş çıkamayacağınıza emin olabilirsiniz. Zemi Art Gallery’de ada ruhunu yansıtan, el yapımı güzel hediyelik eşyalar alabilir, Silver Chelles sayesinde hiç çıkarmak istemeyeceğiniz takılara sahip olabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

  • Antigua ve Barbua, kültürel bir tatil yapmak istiyorsanız sizi doyurmayabilir. Bu yönde bir tatil planlıyorsanız ülkeyi bir daha gözden geçirmeniz faydalı olabilir.
  • Aktarma ile gideceğiniz ülkeye uçuşunuz 12- 16 saat arası değişse de; varışınız, uzun bekleme süreleriyle, 36 saati bulabiliyor. Eğer tatil planınızı kısıtlı bir zaman aralığına göre yaptıysanız Antigua ve Barbua, size uygun olmayabilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Saint John’s

Konuşulan Diller: İngilizce

Para Birimi: Doğu Karayip Doları

Saat Farkı:-7

Telefon Kodu: +1-268

Kuzey Amerika’da, enfes güzellikteki uçsuz bucaksız sahilleriyle ünlü bir adalar ülkesi olan Antigua ve Barbuda, Karayipler’in muhteşem atmosferini yaşamak için harika bir durak. Cristopher Colombus tarafından keşfedilene kadar bakirliğini koruyan bir bu yerleşim yerinin geçmişi Milattan Önce 2400’lü yıllara dek dayanıyor. Eğer siz de bembeyaz kumsallara uzanıp sıcak güneşin ve serin suların tadını çıkarma hayali kuruyorsanız, Antigua ve Barbuda’yı mutlaka görmelisiniz.

Antigua ve Barbuda’da Görebileceğiniz Yerler

St. John’s

Ülkenin başkenti olan St. John’s, yaklaşık 22 bin kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük şehri ve ana liman merkezi. Bu şirin başkente gittiğinizde St. John’s Katedrali, St. John’s Botanik Bahçesi, Bağımsızlık Meydanı, St. John’s Antigua Light Deniz Feneri ve Barok Kuleleri gibi turistik yapıları mutlaka ziyaret edin.

Falmouth

Antigua Adasının güneyinde yer alan Falmouth, yaklaşık 700 kişi yaşadığı bir tatil kasabası. Gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan kasaba, doğa yürüyüşleri yapmak ve foto safari yapmak için de oldukça elverişli.

Codrington

Barbuda Adasının kuzeybatısında yer alan Codrington, 1685 yılında Christopher Codrington ve John Codrington ailesi tarafından kuruldu. 2017 yılında büyük bir kasırga felaketi yaşanan kasabanın yaklaşık nüfusu bin 250 kişi civarında.

Shirley Heights

Antigua adasının en güney ucunda yer alan askeri bir bölge Shirley Heights, tarihi dokusunun yanı sıra enfes manzarasıyla da adından söz ettiriyor. Ülkede günbatımı manzarası izlemek isteyenlerin gözdesi olan Shirley Heights, İngiliz Limanı ve Atlantik Okyanusunu görüyor.

Darby Mağarası

Codrington köyü yakınlarındaki Darby Mağarası, sarkıtları ve dikitleriyle Barbuda’nın en ilginç doğal güzellikleri arasında. Ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan bu mağara çevresinde birbirinden keyifli yürüyüş yolları da bulunuyor.

Şeytan Köprüsü

Antigua Adası’nın kuzeydoğu ucunda yer alan Şeytan Köprüsü (Devil’s Bridge), devasa okyanus dalgalarının aşındırıp taşınması sonucu oluşan doğal bir köprü. Yerel halk tarafından şeytanlar tarafından yapıldığına inanıldığı için Şeytan Köprüsü ismini alan bu yer, fotoğraf meraklıları için de oldukça cazip.

Frigate Kuş Cenneti

Barbuda’nın kuzeybatı adasında yer alan Frigate Kuş Cenneti (Frigate Bird Sanctuary), ev sahipliği yaptığı yaklaşık 100 bin kuş türüyle Karayipler’deki en büyük kuş parkı. Sadece tekne ile ulaşım sağlanabilen bu park, kuş gözlemciliğiyle ilgilenenlerin akınına uğruyor.