İstanbul, Türkiye +90 (212) 283 22 95

Hayallerin Hayat Bulduğu Yer

Motokros
Motokros

Cum Ara, 20 by Administrator

MOTOKROS 1930’lu yıllarda...

Kite Surfing/Uçurtma Sörfü
Kite Surfing/Uçurtma Sörfü

Cum Ara, 20 by Administrator

KİTE SURFİNG-UÇURTMA SÖRFÜ...

Kaykay
Kaykay

Cum Ara, 20 by Administrator

KAYKAY SPORU Tahta parçalarına...

Tüm Blog girişlerini görüntüleyin →

Arjantin

Arjantin

Güney Amerika kıtasının en büyük dördüncü ülkesi Arjantin, daha çok ekonomik krizler ve politik karışıklıklar nedeniyle dünya gündemine geliyor. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin üç katı büyüklüğündeki Arjantin’i baştanbaşa gezmek için en az bir aylık bir süre ayırmak gerekiyor.

Biyolojik çeşitliliği ile dünyanın en şanslı coğrafyalarından birinde yer alan Arjantin, farklı beklentilere sahip birçok kişinin kendilerine uygun etkinlik bulabileceği bir ülke. Kayaktan deniz turizmine, kültürden doğa turizmine, gastronomiden sanat alanına kadar zengin bir birikim var.

Arjantin Hakkında Bilgiler

Ülke Resmi Adı: Arjantin Cumhuriyeti
Ülke Konumu: Güney Amerika
Başkent: Buenos Aires
Komşuları: Arjantin batıda Şili, doğuda Uruguay ve Brezilya, kuzeyde Paraguay ve Bolivya ile komşu. Ülkenin güneyinde ve doğusunda Atlas Okyanusu bulunuyor.
Etnik yapı: Yüzde 97,2 Avrupa kökenli (genellikle İspanyol ve İtalyan) ve melez, yüzde 2,4 Amerika yerlisi, yüzde 0,4 Afrika kökenli
Yönetim Şekli: Başkanlık Sistemli Federal Cumhuriyet
Yüzölçümü: 2.737.000 km²
Telefon kodu: +54
Para birimi: Arjantin Pesosu (ARS)
Nüfus: 44.570.000 (2018)
Resmi dilleri: İspanyolca (Resmi dil), İtalyanca, İngilizce, Almanya, Fransızca ve yerel diller (Mapudungun, Keçuva)
Din: Yüzde 92’si Katolik, yüzde 2’si Protestan, yüzde 2’si Yahudi, diğer dinlere mensup kişilerin oranı yüzde 4.
Alfabesi: Latin alfabesi
Yerel Saat: GMT: (-)3 (Türkiye saati 6 saat ileri)
Popüler kentleri: Buenos Aires, Cordoba, Catamarca, Santa Cruz.

İklim/Hava Durumu:

Dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkelerinden Arjantin’de ülke genelinde ılıman iklim görülüyor. Bölgeler arası coğrafi yükselti farklarından dolayı, batıda Şili sınırına yakın yüksek kesimlerde karasal iklim görülüyor. Ülkede kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve nemli geçiyor.
Arjantin’e Ne Zaman Gidilir?

Güney Yarım Küre’de yer alan Arjantin’de Türkiye’de yaşanan mevsimlerin tam tersi bir düzen yaşanıyor. Ülkemizde kış mevsimi yaşanırken Arjantin’de yaz, Türkiye’de yaz mevsimi yaşanırken Arjantin’de kış yaşanıyor. Bu nedenle ülkeyi sıcak dönemde ziyaret etmek isteyenlerin kasımdan şubata kadar olan dönemi tercih etmeleri gerekiyor. Ülkeyi ziyaret için en uygun zaman ilkbahar ayları olan eylül ve ekim ayları.

Arjantin bayrağı

Arjantin’in resmi bayrağı 3 yatay şeritten oluşuyor. Bayrağın 3 yatay şeridinden en üst ve en alttaki şeritleri gök mavi, ortadaki şerit ise beyaz renkte. Bayrağın ortasındaki beyaz şeridin üzerinde Mayıs Güneşi adı verilen ulusal amblem yer alıyor

Latin Amerika'nın 4. büyük nüfusuna sahip ülkesi Arjantin, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, yetişmiş insan gücü, şehirleşmesi ve teknolojik gelişimi, kişi başına satın alma gücünün yüksekliği, bölgede ekonomik entegrasyonun etkisi gibi hususlar dikkate alındığında, ekonomik potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olarak dikkati çekiyor.

Arjantin ekonomisi, büyük ölçüde tarım ve tarıma dayalı sanayiye dayanıyor. Gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 10’u tarım, yüzde 31’i sanayi ve kalanı hizmet sektöründen oluşuyor. Tarım ürünlerinin hızla artan fiyatları, Arjantin ekonomisi açısından önemli bir büyüme kaynağı. Ülkenin yüzölçümünün yüzde 9,2’si tarıma elverişli konumda.

Genel Durum

İspanya ve İtalya’dan gelen göçmenlerin oluşturduğu Arjantin, 1816’da bağımsızlığını ilan etti. Ortadoğu’dan aldığı göç sonucu ülkede 1 milyona yakın Arap asıllı Arjantinli bulunuyor.

Yüzölçümü bakımından dünyanın 8. büyük ülkesi Arjantin’de, 40’tan fazla dil konuşuluyor. Resmi dilin İspanyolca olduğu ülkede, 1,5 milyon kişi İtalyanca, az sayıda Arap kökenli Arjantinli Doğu Akdeniz Arapçası konuşuyor. Ülkede Kevuça, Almanca, Yidiş, Guarani, Katalan ve Mapudungun gibi çok sayıda yerel dil de konuşuluyor.

Güney Amerika’nın güneyindeki Arjantin’in Atlas Okyanusu’na kıyısı, Şili, Uruguay, Bolivya, Paraguay’a sınırı bulunuyor.

Kuzeyde verimli Pampas ovaları, güneyde Patagonia platosu, batıda engebeli And Dağlarına ev sahipliği yapan Arjantin genellikle ılıman bir iklime, güneydoğusunda kurak, güneybatısında güney kutup altı iklime sahip.

Arjantin, biyolojik çeşitlilik olarak “mega çeşitli” olarak adlandırılan 17 ülke arasında yer alıyor

Tango dansı, pembe dizileri, futboldaki başarısıyla öne çıkan ülkenin, Jorge Luis Borges, Domingo Liotta ve Rene Favaloro gibi dünyaca ünlü edebiyatçılar ile bilim adamlarını yetiştirdiği biliniyor.

1957’de ürettiği teknolojiyle Latin Amerika’da ilk nükleer araştırma reaktörünü tasarlayan ve inşa eden ülke konumundaki Arjantin, 1983’te nükleer silah üretebilecek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum kapasitesine sahip olduğunu açıkladı. Ülke, nükleer gücünü sadece barış amaçlı kullanma sözü verdi.

Ekonomi

Dünyanın 21. büyük ekonomisi Arjantin’in gayri safi yurt içi hasılası 2016 tahminlerine göre 545 milyar dolar. Ülkede kişi başına gayri safi milli hasıla da 12 bin 400 dolar civarında.

G20 üyesi Arjantin’in ihracatı 58,4, ithalatı 57,23 milyar dolar seviyesinde. Arjantin’de enflasyon 2016'da yüzde 42,8, işsizlik oranı da yüzde 8 idi.

Siyasi Durum

Rio Plata Birleşik Eyaletleri, 1816’da İspanya’dan bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra Bolivya, Paraguay ve Uruguay bağımsız olarak yollarına devam edince kalan bölgeye, Arjantin ismi verildi.

Ülke nüfusu büyük ölçüde Avrupa’dan 1860 ile 1930 yılları arasında gelen göç ile şekillendi. 20. yüzyılın ortalarına kadar Federalistler ile Üniteryenler ve sivil ile askeri gruplar arasında siyasi çatışmalar ülke gündemine hakim oldu. 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki dönem, Peroncu popülizm (halkçılık) ve ordunun daha sonraki yönetimlere doğrudan veya dolaylı müdahalesiyle geçti. Bu dönem 1976’daki askeri darbeyle sonuçlandı.

Cunta, 1983 sonunda seçime giderek idareyi sivillere geri verince ülkede demokratik yönetime dönülmüş oldu. Arjantin’de 2001-2002 yıllarında patlak veren ekonomik kriz, ülkede geniş katılımlı protestolara ve ekonominin iflas etmesine yol açtı.

Arjantin, İngiltere’nin denetimindeki Falkland Adaları, Güney Georgia, Güney Sandwich Adaları üzerinde egemenlik hakkı iddia ediyor. 1982’de iktidara gelen askeri yönetimin Falkland Adalarını işgal etmesinin ardından çıkan savaşta, İngilizlere yenilen Arjantin, 1995’te adalar üzerinde bir daha güç kullanarak hak iddia etmeme konusunda taahhütte bulundu. Arjantin’in Antartika’daki toprak iddiaları da İngiltere ve Şili’ninkilerle çatışıyor.

İdari olarak 23 eyalet ve özerk Buenos Aires bölgesinden oluşan federal bir cumhuriyet olan Arjantin, parlamenter demokrasi ve başkanlık sistemi ile yönetiliyor.

Arjantin parlamentosu, Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere iki kamaralı yapıya sahip. Parlamento üyeleri Temsilciler Meclisi ve Senato’da gruplar şeklinde yer alıyor. Eyaletlerin nüfusa göre temsil edildiği Temsilciler Meclisi’nin 257 üyesi bulunuyor. Senato’nun üye sayısı 72. Her bir eyaletin ve özerk Buenos Aires’in 3'er senatörü var.

Kuvvetler ayrılığı ilkesinin hakim olduğu ülkede yürütme ağırlıklı olarak devlet başkanı liderliğindeki hükümetin, yasama erki Kongre’nin, yargı bağımsız mahkemeler ve yüksek yargı organlarının kontrolündedir.

Kasım 2015’ye yapılan seçimleri, oyların yüzde 51,5’ini alan merkez sağdaki “Değişelim” koalisyonu adayı ve eski Buenos Aires Belediye Başkanı Mauricio Macri kazandı. 10 Aralık 2015’te göreve başlayan Mauricio Macri hükümeti, selefine nazaran ekonomide daha fazla liberalleşme sağlanması yönünde politikalar izleneceğini taahhüt etti.

Arjantin, coğrafya bakımından sert çöllerden nemli ormanlara kadar her şeyi kapsayan son derece farklı bir ülkedir.

Güneydeki güzel Patagonya’nın subtropikal kuzeyinden Subantarktik bölgelere kadar uzanan Arjantin, dünyanın dört bir yanından gelen kültürleri, sanatları ve mimari fikirleri içinde barındırıyor. Avrupa’dan etkilenen şehirler, yerel kültürü yaşatan bölgeler çeşitlilik sağlıyor. Doğal yapılar ve insan eli değen sanat eserleri Arjantin’i turistik bir ülke haline getirmiş. Güney Amerika’da yer alan bu ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız, Arjantin’de gezilecek yerler yazımızdaki noktaları bir köşeye not almalısınız.

Iguazû Falls

Etkileyici güzellikteki Iguazû Şelaleri, Arjantin ve Brezilya sınırında bulunuyor. Dolayısıyla iki ülkede de Iguazû Milli Parkı var. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan büyük şelaleler şüphesiz Güney Amerika’nın en görkemli doğal oluşumlarındandır.

Ziyaretçiler çoğunlukla Şeytan Boğazı denilen yere gidip en iyi manzarayı yakalamak istiyor. Yürüme yolları günümüzde iyileştirilerek epey kolaylık sağlanmış.

Perito Moreno Buzulu

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Patagonia’nın Los Glaciares Milli Parkı, ziyaretçilerine çeşitli konaklama opsiyonları sunuyor. Çoğu turist, Perito Moreno Buzulu’nu görmeye gelir. En popüler buz kütlesi 30 kilometreden oluşuyor. Aynı zamanda burada dünyanın en büyük üçüncü tatlı su rezervi var.

Los Glaciares Milli Parkı’nın bir diğer önemli özelliği, 3.350 metre uzunluğundaki Monte Fitz Roy Dağı’dır. Şili sınırlarını aşan dağa tırmanmak, Everest’e tırmanmaktan daha zordur.

Buenos Aires

Güney Amerika’nın en cazip şehirlerinden biridir. Arjantin’e gelenlerin Patagonya Bölgesi’ne geçmeden önce Buenos Aires'de biraz zaman geçirmeleri iyi olacaktır. Müzeler, sanat galerileri ve festivaller ilk tanışma için yeterli heyecanı verecektir. Ülkenin en iyi alışveriş mağazaları da takibi ki burada konumlanmış. Şehri dolaşırken butik dükkanlar da hoş ürünler bulabilirsiniz.

Ushuaia – Dünyanın Sonu

Arjantin’in güney ucundaki Patagonya muhteşem doğası ile bilinir. Ushuaia ise dünyanın en güneydeki şehridir. 20. yüzyılın başlarında burası ceza kolonisi (cezaların verildiği yer) olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise Antarktika ve Cape Horn’a gidiş için kullanılıyor.

Beagle Kanalı’ndaki Ushuaia dağların, denizlerin, buzulların ve ormanın kenarında benzersiz bir manzara ile çevrili. Bir süre sonra bazı yerlerin “Dünyanın Sonu” olarak adlandırıldığını göreceksiniz. 1894’de inşa edilen “Dünyanın Sonu Feneri” buna güzel bir örnektir. Ayrıca “Dünyanın Sonu Müzesi”nde bölgenin tarihi, aborjin yaşamı, gemi modellemeleri, eski askeri teçhizatlar gibi şeyler sergilenir.

Puerto Madryn ve Valdês Peninsula

Puerto Madryn şehri, Patagonya kıyısındaki en korunaklı yerlerden biri yer alan Golfo Nuevo kıyılarında yer almaktadır. Galli yerleşimciler tarafından 1886’da kurulan kentin derin su limanı ve bol doğa rezervleri Arjantin’in en popüler gemi turizmi yerlerinden biridir. Patagonya’nın güçlü rüzgarları, rüzgar sörfçüleri için önemlidir. Doğa Bilimleri Müzesi’nde de deniz canlılarına yönelik hayranlık uyandırıcı çalışmalar yapılıyor.

Tierra del Fuego Ulusal Parkı

Parktaki göller, nehirler, tepeler ve buzullar Arjantin’in en eski kıyı ulusal parkını oluşturuyor ve çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Beagle Kanalı’ndan Şili sınırına ve kuzeyden Lago Kami’ye uzanan 156 bin dönümlük alana sahiptir.

Maceraperestler bu parkın yürüyüş parkularından iç kısımlarına doğru heyecan verici bir yolculuğa çıkıyor. Bu gezi sırasında Arjantin’deki yaban hayatına yakın bakış atabilirsiniz.

Mar del Plata

Güney Amerika‘nın en iyi plajlarından bazıları bu civarda bulunur. 8 kilometrelik plajlarda sayısız oyun alanı, park, bahçe, tatil beldeleri var. Plajdan biraz uzaklaşmak isterseniz Manul Fangie Müzesi’ne ve Mar del Plata Akvaryumu’na hiç de uzak değilsiniz.

Bariloche Göl Alanı

Çarpıcı manzara ve kayak merkezi arıyorsanız Bariloche’ye gelebilirsiniz. Güney Amerika’nın en büyük kayak merkezlerinden biri olan Cerro Catedral, 100 kilometre uzunluğunda kayak alanına sahiptir. Aynı yerde Nahuel Huapi Milli Parkı’nın oluşturan çok güzel bir göl var. Çeşitli doğal oluşumları göreceğiniz yerde kamp, yürüyüş, bisiklet gezisi ve rafting yapabilirsiniz.

Mendoza

Kuşkusuz Arjantin’in en güzel şehirlerinden biri olan Mendoza, yaz aylarında olduğu kış aylarında da açık hava sevenler için popüler noktalardan. Karlı havalarda Güney Amerika’daki kayakçılar Los Penitentes’e gelir. Yazın ise yürüyüşçüler ve dağcılar ortaya çıkar. Yıldızlar altında kamp yapma ve rafting diğer aktivitelere örnek verilebilir.

Tarihi Côrdoba Katedrali

Arjantin başkenti Buenos Aires’ten sadece beş saatlik uzaklıkta olan Côrdoba, ülkenini en büyük ikini şehridir ve çoğu zaman Andes’e yapılan yolculuklarda mola yeri olarak kullanılmaktadır. Şehrin eski binalarının çoğu 16. yüzyılın erken sömürge dönemine kadar uzanır. Bunlardan en önemlilerinden biri, 1580 yılında inşa edilmiş olan, Barok ve Neoklasik stillerinin görüldüğü Côrdoba Katedrali’dir. Zaman içinde Arjantinli sanatçıların eli de değmiştir.