İstanbul, Türkiye +90 (212) 283 22 95

Hayallerin Hayat Bulduğu Yer

Motokros
Motokros

Cum Ara, 20 by Administrator

MOTOKROS 1930’lu yıllarda...

Kite Surfing/Uçurtma Sörfü
Kite Surfing/Uçurtma Sörfü

Cum Ara, 20 by Administrator

KİTE SURFİNG-UÇURTMA SÖRFÜ...

Kaykay
Kaykay

Cum Ara, 20 by Administrator

KAYKAY SPORU Tahta parçalarına...

Tüm Blog girişlerini görüntüleyin →

Doga Turızm Alanları

DOĞA TURİZM AKTİVİTELERİ

Ülkemizin zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği dillere destan olmakla birlikte, bu canlıları barındıran eko-sistemleri gezip görmek ise en iyi seyahat deneyimlerinden biri olsa gerek.

 Ülkemiz, eşi olmayan tarihi ve arkeolojik yapıtlara, birçok coğrafi güzelliklere sahiptir. Türkiye denizleri, yaylaları, ormanları ile tarihi ve arkeolojik kalıntıları ile popüler turizm merkezlerinden biri olmuştur.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Türkiye, gerek doğal gerekse tarihi güzellikleriyle dünyanın en göz alıcı ülkelerinden bir tanesi.

Yurdun her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen bambaşka bir hazine yatıyor. Konumlandıkları yerin iklim şartlarına, bitki örtüsüne ve daha birçok etkene bağlı olarak kimi doğal güzellikler için en uygun ziyaret dönemi yazın kimileri içinse kışın oluyor.

Dağlarıyla, plajlarıyla, ırmaklarıyla, şelaleleriyle, peri bacalarıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Türkiye’nin doğal güzellikleri ve yapılabilecek aktiviteler:

Abant, Bolu

Abant gölü İstanbul-Ankara kara yoluna oldukça yakın olması nedeniyle İstanbulluların çokça tercih ettiği bir tatil yeridir. Göl çevresi eğlence, dinlenme, spor, avcılık ve piknik yapmaya uygundur. Gölün serin sularına girebilir ve balık tutabilirsiniz.

Canlı Çeşitliliği: Yaban domuzu, tavşan, karaca, ayı, tilki, yaban ördeği, keklik ve yaban güvercini gibi canlı türlerini barındıran Abant Gölü ve çevresi aynı zamanda Abant Alabalığı olarak bilinen endemik Balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Hava Durumu: Kışları soğuğun çokça hissedildiği bu yerde yazlar ise, Güney sahillerine göre, daha serin geçer.

Konaklama: Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur.

  • Hereke Sahil Kenarında Serpme Kahvaltı (Kordon kafe de serpme kahvaltı)
  • Abant Köy Pazarı(Serbest Zaman)
  • Abant Gölü
  • Tabiat Parkı

Araç Kalkış Noktası

06:45 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü)

07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

Çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahip olması nedeni ile de, turizm açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Gölün kenarı ve su içi çeşitli nilüferler ile, güzel bir bütünlük oluşturmaktadır. Ayrıca alabalık üretiminde,  Türkiye’de ilk sırada yer alan Abant Gölü’nün doğal güzelliklerini, İntelligenceturkey Profesyonelleri olarak, bilgimiz ve her zaman gülümseyen yüzümüzle,  sizinle paylaşmanın heyecanını yaşamaktayız.
Unutamayacağınız bir gün yaşayabilmeniz dileğiyle rezervasyon ve bilgi almak için

Yedigöller, Bolu

Doğa içinde bir yer olsun ama sakin takılmak istiyorum diyenlerdenseniz bu alan tam size göre. Göl kenarında oturabilir veya fotoğraf makinenizle fotojenik resimler çekebilirsiniz. Yine uzun yürüyüşlere çıkabilir ve enerjinizi atabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Zengin bitki örtüsüne sahip olan Yedigöller bölgesinde birçok kuş türüne de rastlamanız mümkündür.

Hava Durumu: Kışların serin geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak olur.

  • Hereke Sahil Kenarında Serpme Kahvaltı (Kordon kafe de serpme kahvaltı)

İncegöl, Sazlıgöl, Kurugöl, Nazlıgöl, Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, 

Araç Kalkış Noktası

06:45 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü)

07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

Yedigöller  adeta bir cennet edasında. Yeşilin bin bir tonuna tanık olabileceğiniz güzellikte. Metrelerce yükselen dev ağaçlar ile gördüğünüzde hayli şaşkınlık yaşayacağınız hayvanlar ve kuşlarla,  sizi kendisine aşık edecek türde bir doğa harikasıdır. Birbirinden değerli heyelan sonucu oluşan bu doğa harikası gölleri,  İntelligenceturkey Profesyonellerinin eşliğinde, bu cenneti sizlerle gezmenin heyecanını yaşamaktayız. 
Unutamayacağınız bir gün yaşayabilmeniz dileğiyle rezervasyon ve bilgi almak için

Düzce Şelaleleri

Şelaleler Cenneti Olarak Bilinen, Issızlığın İçinde Nefes Kesen Güzellikteki Düzce Şelalelerini ve Manzarasını Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Türkiye'nin ilk tescil edilen Tabiat Anıtı olan Samandere Şelalesi'nde kartpostal misali çekeceğiniz fotoğraflar, oksijen dolu havası ve şehrin yorgunluğunu atabileceğiniz kısa bir serbest zaman sonrasında rotamızı Güzeldere Şelalesi'ne çeviriyoruz.

Güzeldere Köyü'nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelale; 120 metre yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek muazzam bir görüntü arz etmektedir. İlkbaharın ve sonbaharın renk cümbüşüne dönüşen tonları, bu güzel tabiat alanını adeta bir tabloya benzetmektedir. Güzeldere Şelalesi, doğal peyzaj bitki örtüsü, piknik alanları, düzenlenmiş orman içi dinlenme yerleri ve yürüyüş parkurları ile bölgenin önemli doğal değerlerindendir.

  • Hereke Sahil Kenarında Serpme Kahvaltı (Kordon kafe de serpme kahvaltı)

Samandere Şelalesi ve Güzeldere Şelalesi

Araç Kalkış Noktası
06:45 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü)
07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

Yeşil rengin bütün tonlarının bir arada bulunduğu ağaçlarının arasında Düzce Şelaleleri. Çağlayanın sesinden yaklaştığınızı hissettiğiniz anda, ağaçların arasından birden karşınıza görkemli şelaleyi seyretmenin tadına varıyoruz. Doğa harikası olan cennet köşe şelaleden gelen serinliği ve muhteşem atmosferi,  doya doya yaşıyoruz. İlk duyduğumuz kayalara çarparak uğuldayan suyun sesi, dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla çevrili vadideki eşsiz bu manzara da,  İntelligenceturkey Profesyonelleri olarak,  size eşlik etmekten büyük mutluluk duyarız. 
Unutamayacağınız bir gün yaşayabilmeniz dileğiyle rezervasyon ve bilgi almak için

Ağva, İstanbul

Tertemiz denizi ve altın renkli kumsallarıyla  Ağva, İstanbul’un kuzeydoğusunda bulunan bir tatil köyüdür. Her keseye uygun bir bütçeyle doğa içinde ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin adresi olan Ağva da kano ile turlayabilir ve yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Dere kenarında olması dolayısı ile zengin bitki örtüsüne sahip olan Ağva, derede barındırdığı çeşitli hayvanlar ile canlı çeşitliliğini zenginleştiriyor.

Hava Durumu: Kışların soğuk geçtiği bu bölgede yazları ise sıcak geçer.

.Ağva’ya ulaştığımızda ilk olarak Göksu Deresi’nde bulunan güzellikleri fotoğraflayacağınız muhteşem tekne gezisini yapıyoruz.(30 dk) Sonrasında iki dere ve Karadeniz’in oluşturduğu üçgen arasında kurulmuş olan Ağva merkezinde serbest zaman geçirebiliriz.

Polonezköy Cumhuriyet Köyü’nde Şelale Park Restaurant da tura dahil olan SERPME kahvaltınızı yapabiliriz.

Araç Kalkış Noktası

06:45 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü)

07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

Bir yanı denize, diğer yanı nehre bakan Ağva sırtlarında çam ağaçları arasına yerleşmiş olan saklı bir cennet gibidir.  Eski zamanlarda Ceneviz ve Venedikliler'in kolonisi olan yerleşim bölgesi,  50 metre eninde 2,5 kilometre uzunluğunda kumsala sahip,  Latincede “ iki dere arasındaki köy ” anlamına gelen Ağva' da,  İntelligenceturkey Profesyonelleri olarak sizlerle birlikte,  güzel bir gün geçirmenin heyecanını yaşıyoruz.
Unutamayacağınız bir gün yaşayabilmeniz dileğiyle rezervasyon ve bilgi almak için

Sapanca&Maşukiye

Keyifli araç yolculuğu ile Sapanca'ya ulaşabilir ve doğanın kalbindeki Meşelik Park'ta size özel masalarda serpme sabah kahvaltımızı yapabiliriz.

Hem doğanın tadına varıp hem de bol oksijen alacağımız yöresel kahvaltımız sonrasında, eski adıyla Uzuntarla Tabiat parkı olarak bilinen yeni adı ile Ormanya’yı geziyoruz. Dört bin dönüm alandan oluşan Doğal Yaşam Parkı Ormanya, 53 farklı türden 467 hayvanı ve bitki türünü içinde barındırıyor. Alageyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür, park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürüyor. Günümüze ''Yüzüklerin Efendisi'' ve ''Hobbitler'' filmiyle tanımamıza vesile olan kahramanların kaldıkları evlerin bulunduğu alanı gezerek, filmlerde izlediğiniz kahramanları akıllarınıza geleceğini, eğlenceli dakikalar geçirebileceğinizi ve unutulmaz anılar biriktirip fotoğraflayacağınıza ve çok memnun kalacağınıza eminiz.

Hayvanat bahçesi ile birlikte yolculuğumuz Ters Eve doğru devam ediyor. Ters evdeki fotoğraf molamız ardından, yeşile doyacağımız Ayrı Gezegen Cam Teras'a doğru yol alıyoruz. Serbest zaman geçireceğiniz cam terasın ardından Maşukiye'ye varıyoruz.

Maşukiye'ye ulaştığımızda, yürüyüş yapıyor ve sonrasında serbest zaman veriyoruz. Arzu edenler Atv safari ve Zipline yaparken(kişiye özel ekstra), dileyen diğerleri yöresel köy pazarında alışveriş yapabilirler.

Serbest zaman ile birlikte tektonik göl olan Sapanca gölüne varılır ve göl kenarında serbest zaman geçirebiliriz. Serbest zaman sonrasında günümüzü en iyi şekilde değerlendirmemiz ve biriktirdiğimiz harika anılarımızın da keyfi ile İstanbul'a aynı güzergâh üzerinden dönüyoruz.Her zaman gülümseyen yüzümüz ile sizlere veda ediyoruz.

Doğal Yaşam Parkı Ormanya

10 yılı aşan araştırma ve planlama süreci sonunda ortaya çıkarılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı, Doğal çevresiyle birlikte 2 bin dönümlük alana yayılan, Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir. Bitki ve hayvanların doğal koşullarına en yakın ortamda yaşamaları için tüm ihtiyaçların yerine getirildiği park da, ziyaretçiler için de tüm detaylar titizlikle düşünülmüştür. Her yönüyle dünya ölçeklerinde bir proje olan ORMANYA; doğal yaşamın korunması ve turistik amaçlı kullanımın bir araya getirildiği özgün bir model ortaya koymaktadır.

Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda ORMANYA, Türkiye’nin en önemli doğa turizm destinasyonu olma potansiyeline sahiptir.

Ters Ev

Türkiye‘nin en büyük 170 metrekarelik “Ters Evİ ” , her evde olması gereken detayları bulabileceğiniz gibi her kitleye hitap eden farklı birçok köşeden bulunmaktadır. Özellikle spor odası, mutfak, şömine bölümü ve dış bahçesi ile farklılık yaratmakladır. Gerçek eşyaların kullanıldığı evde perdeler, mobilyalar, tuvalet, yatak odası ve diğer tüm eşyalar tavana monte edildiği için, ziyaretçilerin başını döndüren özellikle güzel fotoğraf ve videolar çekilmek mümkündür. Normal evin yaklaşık üç katı çelik malzeme kullanılan evin, her tarafında eğim bulunmaktadır. Evde bulunan eşyaların tamamının tavanda yer alması, ilk girişten itibaren insanlarda şaşkınlık yaratmaktadır. Gerekli güvenlik testlerinden geçirilerek misafirlerini bekleyen ters ev, haftanın her günü belirli saatler arasında, ziyaret etmek isteyenlere kapılarını açmaktadır. Farklı tasarımı ile dikkat çeken ters ev, içerisinde bir aile yaşıyormuş hissi vermekte ve evin durumu bir yaşanmışlığı anlatmaktadır.

Ayrı Gezegen Cam Teras

Türkiye’nin en büyük cam terasının Marmara bölgesinde, ilk ve tek cam teras olduğunu biliyor muydunuz?

Bu cam terastan Sapanca gölünü ve eşsiz dağ manzarasını izleyebilirsiniz. 460 m2 lik bir alan içerisinde 100 m2 olarak yapılmış ve 185 metre yüksekliğe sahip, aynı zamanda cam terasın alt kısmında, dere seslerinin arasında, muhteşem manzarasıyla, bu doğa güzelliğini sizlerle paylaşıyoruz.

Sapanca Gölü

Marmara Bölgesi`nin doğu kesiminde, Adapazarı Ovasını İzmit Körfezi oluğuna birleştiren uzun bir çukurun doğu yarısında yer alan tatlı su gölü Sapanca`nın kıyıları, doğuda Sakarya ili, batı ucunda Kocaeli İlinde yer almaktadır. Havzası 252 km2`dir. Yüzölçümü 47 km2`dir. Doğu-batı uzunluğu 17 km`dir. Kuzey-güney genişliği 5 km olup yüzeyin denizden yüksekliği 31 m`dir. En derin yeri 61 m`dir.

Göl, adını güney kıyısında kurulmuş olan ilçeden alır. Eski Türk kaynaklarında, Ayan Gölü olarak geçer. Özellikle güneyindeki dağlardan inen sellerle iyi beslenen göl, fazla suyunu, doğu ucundan Çark suyu aracılığı ile Sakarya ırmağına boşaltır. Gölü besleyen dereler, Karaçay, Kuruçay, Kurtköy, Mahmudiye, İstanbul, Kara dere ve Kaymakçı Dereleridir. Kuzeyinde ve güneyinde uzanan dağ eteklerinde keklik, çulluk ve tavşan avı ve gölde her çeşit tatlı su balığı avcılığı da yapılmaktadır.

Gidiş Dönüş Ulaşım, Sabah Kahvaltısı Meşelik Park Tabiat Parkı

(Pazartesi Hariç)

Doğal Yaşam Parkı Ormanya-Ters Ev-Ayrı Gezegen Cam Teras-Maşukiye Köy Pazarı-Sapanca Gölü

Kalkış Noktası

06:45 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü)

07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

Ormanya'da, Hobbit evlerini ve hayvanat bahçesini görmek, bol bol fotoğraf çekinmek, doğa yürüyüşü yapmak, köy pazarından Maşukiye’nin meşhur peynirini almak, ters ev ve ayrı gezegen cam terasta fotoğraf çekinmek.

İntelligenceturkey Profesyonelleri olarak, bilgimiz ve her zaman gülümseyen yüzümüzle, sizinle paylaşmanın heyecanını yaşamaktayız.
Unutamayacağınız bir gün yaşayabilmeniz dileğiyle rezervasyon ve bilgi almak için

Abant&Göynük

Abant Gölü-Göynük – Gazi Süleyman Paşa Hamamı Ve Camii – Akşemsettin Türbesi – Zafer Kulesi –

Abant Gölü

Bolu'nun 34 kilometre güneybatısında Abant Dağları üzerinde oluşmuş bir krater ve birikinti gölüdür. Park alanında yükseklikleri 1400 metreden 1700 metreye kadar birçok tepe bulunmaktadır. Abant Gölü yılın her ayında büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Abant, hem günübirlik gezip görmek hem de konaklamak amacıyla tercih edilen çok popüler bir tatil merkezidir. Alanı 127 hektar olan gölün denizden yüksekliği 1328 metredir. Yeraltı suları ile beslenir. Derinliği 18 metredir.

Abant Gölü ve çevresinin bitki zenginliği, büyük bir açık hava rekreasyon potansiyeline sahip olması nedeniyle alanın 1196,5 hektarlık bölümü 1988 yılında “Tabiat Parkı” olarak koruma altına alınmıştır. Abant Gölü çevresi Sarıçam, karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve çayır otları başlıca ağaçları oluşturur. Abant Gölü'nün kenarları çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur..

Göynük Hakkında Bilgiler

Bolu’nun güneybatı bölgesinde yer alan Göynük, iki tepe arasında kalan vadiye kurulmuş klasik bir Osmanlı yerleşimi. Zaten vadiye girmenizle sizi Safranbolu ile özdeşleştirdiğimiz Osmanlı konaklarından oluşan bir ilçe karşılıyor.

Göynük’te Gezilecek ve Görülecek Yerler

Akşemseddin Hazretleri Türbesi

1389 yılında Şam’da doğan ve Fatih Sultan Mehmet’in hocası olarak ünlenen Akşemseddin, Göynük’ten geçerken burayı çok beğeniyor ve bu huzurlu ilçede vefat ediyor. Akşemseddin’in türbesi Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. Her yıl mayıs ayı sonunda ona ilçede özel şenlik düzenleniyor.

Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı

Gazi Süleyman Paşa Hamamı

Türbenin hemen yanı başında bir hamam ve bir de cami bulunuyor. Gazi Süleyman Paşa Cami, 2. Osmanlı Padişahı Orhan Bey’in büyük oğlu Şehzade Gazi Süleyman Paşa tarafından 1331 ile 1335 yılları arasında yaptırılmıştır. Bölgedeki ilk Osmanlı eserlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu cami yapımında rivayet odur ki, bir isçi elinde bir taşı koymadan getirip götürüyor. Süleyman Paşa durumu fark edip işçiye nedenini sorduğunda, işçi, sabah yıkanamadığı için mübarek yapının temeline taş koymak istemediğini söylüyor. Bunun üzerine Süleyman Paşa da cami inşaatı yanına bir hamam yapılması emrini veriyor.

Zafer Kulesi

Göynük denildiğinde ilk karşınıza çıkan, Zafer Kulesi oluyor. Cumhuriyet Dönemi’nin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılıyor. Cumhuriyet tarihinin de ilk eseri olduğu söyleniyor.. Buradan şehrin panoramik manzarasına sahipsiniz. Ancak kule de aşağıdan çok güzel gözüküyor.

Göynük’te Nerede Ne Yenir Ne İçilir?

Keşli cevizli kaşık sapı mantısı, keşli cevizli erişte, güveçte et, güveçte etli yaprak sarma, pide, salata, fasulye, ciğer, güveçte kaşarlı kanlıca mantarı, tava yoğurdu, oklava baklavası ve tahinli pide yöre özgü yemeklerdir.

Ayrıca Ramazan ayında yolu Göynük’e düşecekleri burada ilginç bir gelenek bekliyor. Her Ramazan’da burada restoranlarda 12 çeşit yemek çıkarmış. 20 dakika gibi bir sürede bu yemekler servis edilir ve yenirmiş. Yemeklerin sıralaması ise şöyle: kahvaltılıklar, düğün çorbası (bölgesine göre içine nohut ve et konuyormuş ama Göynük’te konmuyor), bakır sahanda et ya da tavuk, bamya, etli sarma, su böreği, yoğurtlu kızartma, sütlü tatlı, pilav, komposto, okla böreği (oklavadan çekme baklava), mevsimine göre meyve sunulmaktadır.

Araç Kalkış Noktası

06:45 Mecidiyeköy İETT Durakları (Mado Önü)

07:00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü

Türkiye’de ilk sırada yer alan Abant Gölü’nün doğal güzelliklerini, iki tepe arasında kalan vadiye kurulmuş klasik bir Osmanlı yerleşimi Göynük ilçesini, İntelligenceturkey Profesyonelleri olarak, bilgimiz ve her zaman gülümseyen yüzümüzle, sizinle paylaşmanın heyecanını yaşamaktayız.

Unutamayacağınız bir gün yaşayabilmeniz dileğiyle rezervasyon ve bilgi almak için